top of page
критерій 3.1.3

Педагогічні працівники беруть участь у формуванні та реалізації  індивідуальних освітніх траєкторій для здобувачів освіти (за потреби)

e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
2e65fcb081c3eb3a39a87c6706b3f7d1.jpg

        Що оцінюємо?

 

1. Чи розробляються індивідуальні навчальні плани для дітей, які цього потребують?

2. Чи наявна співпраця при розроблені індивідуальної освітньої траєкторії між учителем, практичним психологом і батьками?

3. Чи використовувалися для реалізації індивідуальної освітньої траєкторії інші організаційні форми освітнього процесу, крім
класно-урочної?

Методи збору інформації

 

1. Опитування (анкетування вчителів).

2. Вивчення документації (індивідуальні навчальні плани)

У роботі дослідження критерію використано:

  • Управлінські рішення засідань педагогічних рад:
    «Про організацію індивідуального навчання учнів у закладах загальної середньої освіти» (протокол від 01.11.2019 №3);
    - «Про організацію інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти» (протокол від 09.01.2020 №4).

     

  • Спостереження за організацією роботи із реалізації індивідуальних освітніх траєкторій учнів, які:
    - потребують індивідуальної форми навчання;
    - мають особливі освітні потреби;
    - мають індивідуальні інтереси, нахили, уподобання.

     

  • Опитування батьків дітей, для яких організоване інклюзивне навчання.

5.png
30.png
папапап.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
33.png
31.png

Довідка про результати вивчення

 

    Педагогічні працівники ліцею беруть участь у розробленні та реалізації індивідуальних освітніх траєкторій учнів, звертають увагу на особливості розвитку, здібності, інтереси, можливості, мотивацію школярів.

    Освітня програма ліцею  містить напрям з формування та реалізації освітніх траєкторій для учнів, які навчаються в інклюзивних класах та за індивідуальною формою здобуття загальної середньої освіти.  У ліцеї та філіях створено 17 інклюзивних класів,  організоване індивідуальне навчання для 22 школярів, які за станом здоров’я не можуть здобувати освіту за денною формою.

    Учителі, які викладають в інклюзивних класах та здійснюють індивідуальне навчання (педагогічний патронаж), асистенти учителів, практичні психологи, соціальні педагоги дотримуються вимог щодо організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

    Питанню створення безпечних, розвивальних середовищ навчання для забезпечення сучасної, доступної та якісної освіти учнів ліцею та філій, які мають освітні потреби, відводиться вагоме місце.

  Щорічно видаються накази про здобуття учнями загальної середньої освіти за індивідуальною формою навчання, організацію інклюзивного навчання. Є чинними рішення засідань педагогічних рад з проблем упровадження головних засад інклюзивного навчання  та дотримання умов організації індивідуальної форми навчання школярів («Про організацію індивідуального навчання учнів у закладах загальної середньої освіти», протокол від 01.11.2019 №3, «Про організацію інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти», протокол від 09.01.2020 №4).

 Робота педагогічних працівників та команд супроводу забезпечує створення індивідуальних програм розвитку та індивідуальних освітніх траєкторій дітей; сприяє  командному підходу в організації навчання як  необхідної умови  надання якісної освіти, дає можливість співпраці для учителів-предметників, асистентів учителів, практичних психологів, батьків; відповідає  вимогам ведення шкільної документації; направлена на розроблення критеріїв  оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти. Цілі навчання визначаються з урахуванням індивідуальних потреб учнів та їх  можливостей. Зміст адаптується до потреб школярів, а методи та форми підбираються з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей. Очікувані результати навчання визначаються на основі цілей навчання та з урахуванням індивідуальних можливостей дітей.

    Індивідуальні освітні траєкторії є динамічним документом, регламентом роботи, який періодично переглядається та коригується відповідно до змін у потребах школярів.

    Опитування батьків учнів, які мають особливі освітні потреби, засвідчує результативність роботи як вчителів, так і корекційних педагогів. Відзначають батьки і належні умови, що сприяють соціалізації дітей та забезпеченню їхнього права на освіту. 

    Спостереження за педагогічною діяльністю вчителів показало, що в інклюзивних класах педагоги дотримуються необхідного темпу навчального заняття, враховують індивідуальні навчальні можливості учнів, наполегливі у виборах форм та методів навчання, ефективно співпрацюють з асистентом учителя та використовують спеціально розроблені завдання з метою  забезпечення індивідуального підходу до вивчення навчальних предметів,  залучають дітей до спільної роботи, навчають здійснювати самооцінку власній діяльності.

    Було проведене опитування батьків дітей, для яких організоване інклюзивне навчання. Його метою стало визначення рівня організації навчання, виявлення труднощів пов’язаних з адаптацією, перевірки забезпечення права на освіту учнів із особливими освітніми потребами у загальноосвітньому просторі ліцею та філіях.

   П'ятнадцять батьків (1, 2, 4, 5, 6, 7 класів) охарактеризували емоційний стан своїх дітей під час навчання, визначили рівень комфортності їх перебування у навчальному закладі, вказали на труднощі, виокремили проблеми, запропонували співпрацю.

   За опитуванням, учні, для яких організоване інклюзивне навчання, з радістю йдуть до школи, мають бажання навчатися, хочуть бути серед однокласників, разом займатися справами. Лише є одна негативна відповідь на запитання «Чи з радістю дитина іде до школи?».

   По завершенню навчання усі повертаються додому з гарним, добрим, веселим настроєм, розповідають батькам, чим вони займалися, чого навчалися. Двоє батьків часто помічають втому.

   Із відповідей на запитання «Що Вашій дитині подобається в школі, як себе почуває у класі?» зрозумілим є те, що діти мають бажання вчитися (у міру своїх можливостей), полюбляють спілкуватися з друзями, до вподоби уроки, на яких  вони виконують завдання, пишуть.

     Більшість себе почуває у класі добре, комфортно, навчається на обраному та зручному місці. Проте є батьки, які цього не знають.

                                                                 9. За якою партою сидить Ваша дитина?

   Усі батьки зазначили, що їхні діти мають товаришів, друзів. Але чотирьом учням середовище є не таким сприятливим.

   Під час організації навчання, зокрема складання індивідуальних освітніх траєкторій  дітей враховані побажання, очікування батьків у всіх навчальних закладах, крім одного (дії керівника потребують пояснення).

   З початку навчального року емоційний стан дитини у більшості покращився (9 учнів, 67%), у чотирьох не змінився, у двох  став гіршим, зазначають батьки.

    Батьки на запитання «Чи є труднощі у дитини під час спілкування з однокласниками? (Які?)»  пояснюють їх (якщо такі є) особливостями розвитку своїх дітей: не завжди знаходять спільну мову, не розуміють один одного, не вміють стримувати свої емоції, те, що діти відрізняються у рівні свого розвитку серед однокласників, мають проблеми з вимовою (темп, якість?). У шістьох (40%) проблем немає, вони комунікабельні, швидко знаходять спільну мову.

   Усі батьки допомагають учням виконувати домашні завдання, деякі працюють над ними з  асистентом учителя у школі.

    Указали батьки і на страхи, можливі причини тривожності своїх дітей, на що потрібно звертати увагу перш за все команді супроводу школярів та учителям-предметникам: «страх, невпевненість у своїх діях», «хвилювання, що не справиться із завданням», «соромиться великої кількості людей», «образ», «вчителів, які підвищують голос», «повітряні тривоги» (запитання «Чого боїться Ваша дитина? У чому вона себе почуває невпевненою?»). Лише двоє батьків таких труднощів не має.

    У відносинах зі старшими, окрім невиконання вказівок учителів, асистентів, відмов від виконання завдань не спостерігається.

    На запитання «У чому вбачають співпрацю з учителями та асистентом?» батьки у своїх відповідях однозначні: «у підтримці дитини на уроках», «у навчанні», «у постійному зворотному зв’язку». Прикрою є одна відповідь: «у нас немає взаємодії з учителем» (є потреба у вирішені проблеми серед зацікавлених осіб).

   У проханні до батьків здійснити ранжування того, що вони вважають найціннішим у відвідуванні дитиною школи – оцінки, спілкування, знання, соціалізація – маємо поділ: 5 вагомість надали знанням, 5 - спілкуванню, по одному – оцінкам та соціалізації.

                                     13. Що для Вас є найціннішим у відвідуванні дитиною школи?
                  Запишіть у послідовності від найважливішого: оцінки, спілкування, знання, соціалізація

Відповіді батьків:   Навчання

Знання, спілкування, оцінки, соціалізація

Знання, спілкування

Знання

Спілкування, соціалізація, знання, оцінки

Оцінки, спілкування, знання, соціалізація .

Спілкування, соціалізація, знання

Знання, оцінки, спілкування

Спілкування

Спілкування, знання, оцінка, соціалізація, поведінка.

Соціалізація, спілкування, знання

Спілкування, соціалізація, знання, оцінки

    Діти мають широке коло інтересів поза навчанням: ліплять з пластиліну, малюють, читають, грають у футбол, вирізають, допомагають по господарству, відпочивають з товаришами, дітьми на вулиці.

     Мрії у них дитячі (стати бізнесменом, програмістом, поліцейським, хочуть мати телефон, мотоцикл) та оповиті війною – чекають на повернення тата, закінчення війни.

    Побажань, пропозицій  до адміністрації закладів щодо покращення умов навчання дітей, батьки надали мало, мають надію на щоденне відвідування школи. Асистентів учителів просять під час уроків звертати увагу на «настрій дитини», «уважність», «поведінку», «письмо», «на спілкування», «підтримувати самостійність».

   У цілому в ліцеї та філіях створені безпечні та розвивальні умови для забезпечення навчання учнів, які мають особливі освітні потреби, наявна всебічна підтримка школярів, налагоджена співпраця учителів-предметників та асистентів учителів у виборі форм, методів роботи з урахуванням загального розвитку дітей, їх здібностей, інтересів, мотивації, можливостей та обмежень.  

   У річному плані роботи ліцею наявний розділ роботи з обдарованими дітьми, у якому заплановані тематичні заходи, що дозволяють зробити освітній процес комфортним для школярів, які мають індивідуальні інтереси, нахили та уподобання. Освітня програма ліцею освіти не містить окремого напряму з формування та реалізації освітніх траєкторій для таких учнів.

   Хоча, як показало спостереження за навчальними заняттями, опитування щодо форм підтримки учнів у їхньому навчанні, більшість учителів використовує індивідуальний підхід, проводить консультації та індивідуальні заняття, готує та складає додаткові (різнорівневі, випереджувальні, пошукові, творчі) завдання,  здійснюють оцінювання результатів навчання, відстежує  поступи та результативність:

    Учителі переконанні, що створення таких підходів у забезпеченні та реалізації індивідуальних освітніх траєкторій для учнів з різними інтересами, нахилами та уподобаннями має багато переваг:

1. Розкриття потенціалу:

  • Надає можливість учням зосередитися на предметах, які їм цікаві, й розвивати свої таланти, здібності.

  • Дозволяє школярам досліджувати свої сильні сторони й глибше вивчати те, що їм подобається.

  • Навчання стає більш захоплюючим, коли воно відповідає інтересам учня, що веде до кращої мотивації й успішності.

2. Підготовка до майбутнього:

  • Допомагає учням розвинути навички, необхідні для успіху в ХХІ столітті. Це включає критичне мислення, креативність, комунікацію,  співпрацю, вирішення проблем, самоорганізацію.

  • Дає можливість краще підготуватися до вибору кар'єри й досягти своїх цілей.

3. Інклюзивність:

  • Це можливість усім учням, незалежно від їхніх здібностей, потреб або обставин, отримати якісну освіту, зробити її  більш доступною та справедливою.

4. Задоволеність навчанням:

  • Надає школярам можливості брати відповідальність за свою освіту й ставити власні цілі.

  • Робить навчання більш особистісно значущим і приносить більше задоволення та кращі результати.

    Дієвими формами реалізації індивідуальних освітніх траєкторій з дітьми, які мають підвищений інтерес до навчання, у ліцеї та філіях є наступні:

1. Освітня програма ліцею містить факультативи та заняття у гуртках  з предметів, які цікавлять школярів: «Стилістика сучасної української мови», «Допоміжні історичні дисципліни», «Практикум з польської мови», «Біологічні системи», «Я обираю географію», «Любисток» (гурток художньо-естетичного напряму), спортивні гуртки «Волейбол», «Футбол».

2. Доступна для учнів можливість виконувати дослідницькі, творчі проєкти,  розвивати організаторські, лідерські здібності, проявляти громадянську позицію, брати участь у освітніх, громадських, соціальних ініціативах, програмах.

3. Участь у конкурсах, олімпіадах, турнірах, конференціях, круглих столах тощо.

4. Індивідуальні заняття з учителями, як додаткова допомога у вивченні  предметів, які цікавлять школярів та як ефективна форма, що сприяє якісній, ґрунтовній підготовці учнів до випробувань.

   Потребує апробації запропонована цього року вчителями-словесниками форма підготовки школярів до участі у предметній Всеукраїнській учнівській олімпіаді. Особливістю став модульний підхід, який сприяв комплексному закріпленню, повторенню вивчених на уроках правил, понять, закономірностей. Четверо вчителів української мови та літератури розробили індивідуальні програми навчання (підготовки)  кожна за своїм напрямом (назвемо «модулем»). Заняття відбувалися онлайн, спільно для учнів 8-11 класів, з урахуванням класу навчання, наявного досвіду та мотивації.

5. Підтримка ініціативи навчання на онлайн-курсах,  доступних в інтернеті.

   Учні ліцею та філій є здобувачами освіти мережевих навчальних центрів, платформ, дистанційних шкіл, онлайн-курсів, освітніх інтенсивів, позашкільних закладів. Так, другокласник Клинівської філії займається у навчальному центрі - школі «Гарант», працює за двома курсами: англійська мова, ментальна арифметика. Старшокласники ліцею є учасниками онлайн-курсів з підготовки до складання ЗНО  (ZNOHub, TurboZNO) та здобувачами освіти школи КEVIN (Всеукраїнський центр підготовки до НМТ, ЗНО).  Учениці 8 класу ліцею наполегливі у філологічних питаннях, навчаються на онлайн-платформах із вивчення української, англійської, польської, японської мови: тьюторинговий проєкт «Освітній Суп», English  Online, Speaking Club,  Heg Japan. Хлопцям 9 класів  до вподоби заняття  з основ програмування та особливостей  створення 3D-моделей. Засобами освітніх каналів YouTube та курсів програмування школи Logika, учні знайомляться з різними середовищами роботи, відмінними від навчальної програми.

   Використання індивідуального підходу до навчання школярів потребує постійної співпраці між учнями, їх батьками, вчителями, шкільним психологом,  іншими фахівцями. Це складний процес, але його результати того варті.

    Важливо пам'ятати, що індивідуальні освітні траєкторії не є статичними. Їх можна й потрібно коригувати,  щоб вони відповідали потребам та інтересам школярів.

 

Рекомендації:

  1. Використовувати різні методи й форми навчання, забезпечувати індивідуальний поступ школярів  в оволодінні ключовими компетентностями.

  2. Співпрацювати з вчителями, практичними психологами, батьками та іншими фахівцями для забезпечення всебічної підтримки учнів.

  3. Підвищувати кваліфікацію та вдосконалювати свої знання з упровадження нових підходів у складанні, реалізації індивідуальних освітніх траєкторій, сприянні їх відповідності сучасним освітнім напрямам та потребам.

1.png
2.png
3.png
4.png
bottom of page