top of page
2e65fcb081c3eb3a39a87c6706b3f7d1.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
критерій 3.4.1

Педагогічні працівники під час провадження педагогічної та наукової (творчої) діяльності дотримуються академічної доброчесності

Що оцінюємо?

 

1. Чи дотримуються педагогічні працівники норм  академічної доброчесності в освітній діяльності?
 

2. Чи розробляють учителі завдання, спрямовані на творчу і аналітичну роботу учнів, критичне мислення?

Методи збору інформації

 

1. Спостереження
(за проведенням
навчального заняття).

 

2. Опитування
(анкетування педагогічних працівників, учнів).

 

3. Вивчення документації (документ про академічну доброчесність у закладі освіти, протоколи засідань  педагогічних рад).

 

У роботі дослідження
критерію використано:

 

  • Управлінські рішення засідання педагогічної ради "Про культуру академічної доброчесності як чинника забезпечення якості шкільної освіти"
    (протокол від 16.01.2021 р. №10).

     

  • Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу. Голованівського ліцею ім. Т.Г.Шевченка.
     

  • Опитування учителів.

Довідка про результати вивчення

 

     Педагогічні працівники ліцею та філій у своїй професійній діяльності дотримуються норм академічної доброчесності, сприяють створенню атмосфери довіри та поваги в освітньому середовищі, готують учнів до життя в суспільстві, де честь, відданість, справедливість, довіра, відповідальність, повага є важливими чинниками.

     У своїй діяльності керуються нормами статті 42 Закону України “Про освіту” та статті 43 Закону України "Про повну загальну середню освіту", що  визначають академічну доброчесність як сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та наукових (творчих) досягнень. Усі вчителі усвідомлюють наслідки користування недоброчесністю.

     Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу Голованівського ліцею ім. Т.Г.Шевченка розроблене та введене в дію наказом від 18.01.2021 року №8-о. Забезпечений публічний доступ до змісту на сайті ліцею.

    За результатами опитування 77% педагогів вважають, що принципи доброчесності є важли-вими, а 21% переконані, що порушень можна уникнути, якщо свідомо проаналізувати свої дії та вчинки.

 

 

 

  Забезпечення академічної доброчесності педагоги передусім вбачають в обов’язковому зазначенні джерела використаної інформації, взятої з вільного доступу інтернету, у  розробці та використанні власних напрацювань, досвіду, створенні авторських освітніх ресурсів, наданні достовірної інформації про результати власної діяльності під час заповнення резюме та інформаційних карток конкурсів, змагань.

  Більшість учителів намагається об'єктивно оцінювати результати навчальної діяльності шко-лярів. Спрямовують зміст завдань на виконання творчої та аналітичної роботи. Готують запитання, що унеможливлюють вибір готових відповідей. Для опитування не використовують стандартизовані вправи з підручника, а розробляють власні: ті, що спонукають учнів критично мислити, сприяють перевірці рівня володіння навичками, а не знаннями. Практикують написання тематичних творчих есе, творів-роздумів замість рефератів із скомпільованою інформацією з інших джерел. Ефективно застосовують компетентісний підхід до навчання.

    Спостереження за проведенням навчальних занять дають підстави стверджувати, що більша частина педагогічних працівників не лише інформують учасників освітнього процесу про норми академічної доброчесності та їх важливість, а й постійно здійснюють просвітницьку роботу з метою дотримання цих норм (повага до авторства, виконання домашніх завдань, творчих та індивідуальних проєктів, визнання та цінність кожної думки, рівні умови навчання).

      Педагогічні працівники ліцею та філій уникають приватного інтересу та конфліктів інтересів, не розголошують конфіденційну інформацію та інформацію з обмеженим доступом відповідно до вимог законодавства. Зокрема, перед поширенням у спільнотах закладу та  класних колективах фото- та відеоматеріалів про участь школярів у навчальних та виховних заходах питають згоди в батьків.

    У річному плані роботи ліцею  є план заходів з організації педагогічної діяльності та навчання здобувачів освіти на засадах академічної доброчесності (розгляд методичних рекомендацій,  навчання з медіаграмотності, перелік проблем обговорень на нарадах при директору, круглий стіл, мінітренінг, створення пам’яток та лайфхаків, опрацювання циклів навчальних матеріалів освітніх платформ «Дія. Цифрова освіта», EdEra  та на сайті Державної служби якості освіти України).

     Адміністрація періодично вивчає стан дотримання норм академічної доброчесності  всіма учас-никами освітнього процесу шляхом вивчення публікацій педагогічних працівників, заслуховування звітів про результати підвищеня кваліфікації, досвіду роботи, виступів у педагогічних спільнотах, спостережень та проведень навчальних занять, опитувань учителів та учнів.

  За результатами опитування більшість учителів (79%) вважають, що головним чинником дотримання норм академічної доброчесності в освітньому процесі є проблема створення позитивної атмосфери, яка сприяє недопущенню порушень.  Систематичне проведення просвітницьких заходів теж важливе (16%).

     Основними причинами недотримання академічної доброчесності є недостатнє розуміння самих принципів академічної доброчесності (83%) та недосконала система контролю й  відповідальності за скоєні порушення (27%):

   Найрозповсюдженішими формами порушення академічної доброчесності з боку здобувачів освіти  є списування, використання під час контрольних заходів заборонених джерел,  обман, симуляція погіршення стану здоров’я, хвороби з метою уникнення опитування, плагіат, фальсифікація:

     Причин списування учнів багато:

 

 

     До порушення академічної доброчесності школярів спонукає:

     Учителі використовують дієві стратегії, які успішно допомагають  протидіяти списуванню:

  • складають  творчі, креативні, диференційовані завдання, що спонукають надавати власні судження, стимулюють до висновків, пов’язаних з досвідом, самооцінюванням;

  • готують проблемні ситуації, які сприяють підвищенню мотивації школярів до навчання, усвідомленню до необхідності навчатися впродовж життя;

  • індивідуальні завдання підкріплюють усним опитуванням, складанням класифікацій та асоціацій;

  • використовують стратегію проведення опитування "Доведення істини";

  • дають завдання, які вимагають від учнів використання різних джерел інформації і творчого підходу;

  • заохочують виконувати поставлене завдання, використовуючи нестандартний підхід;

  • створюють атмосферу довіри в класі, пропонують учням допомогу.

     На запитання «Чи надаєте Ви  учням рекомендації, посилання на інформаційні джерела  щодо того, де вони можуть знайти літературу/навчальні матеріали, необхідні для виконання домашніх завдань?» відповідь частково задовільна:

       Основним методом покарання школярів за порушення  норм академічної доброчесності під час виконання завдань (домашні роботи, самостійні роботи) є бесіда, свідоме розуміння учнями проблеми та:

    У здобувачів освіти завжди є можливість компенсувати низький бал додатковими  завданнями.

    До проблеми впровадження штучного інтелекту в навчання педагогічні працівники відносяться зважено. Якщо його можливості використовувати за потреби, у міру, лише для поштовху ідей, інформації, то допустимо. Але більшість  і на цьому наполягає до недопущення заміни своїх зусиль, цінують відкритість та оригінальність власних думок, переконані у ключовій ролі вчителя у навчанні школярів.

    Відповідальність за академічну доброчесність лежить не тільки на учнях і вчителях, а й потребує уваги батьків, суспільства та держави в цілому.

    Пропозицій щодо вдосконалення системи забезпечення академічної доброчесності в закладі від педагогічних працівників не надійшло.

 

 Проблеми:

 - заходи щодо формування культури академічної доброчесності здобувачів освіти проводяться нерегулярно;

- не всі педагогічні працівники дотримуються вимог законодавства України про авторське право й суміжні права.

 

Рекомендації:

  1. Власним прикладом демонструвати важливість дотримання норм академічної доброчесності в педагогічній діяльності.

  2. Під час проведення навчальних занять, позакласних заходів за допомогою наочної інформації інформувати учнів про необхідність дотримання норм академічної доброчесності.

  3. Подавати навчальний матеріал так, щоб не було готових відповідей на поставлені завдання в підручнику чи інших джерелах, спрямовувати зміст завдань на творчу та аналітичну роботу.

  4. Не використовувати стандартизовані завдання з підручника, розробляти такі, що  спонукають учнів критично мислити.

  5. Практикувати в освітньому процесі написання тематичних творчих есе замість рефератів із скопійованою інформацію з інших джерел.

  6. Застосовувати компетентнісний підхід у перевірці знань учнів, використовувати відкриті питання для перевірки рівня володіння навичками.

  7. Неупереджено оцінювати навчальні досягнення учнів (на підставі чітких критеріїв).

  8. Дотримуватися правил посилання на перевірені та достовірні джерела інформації, яка використовується.

  9. Надавати достовірну інформацію про результати власної педагогічної діяльності.

  10. Інформувати батьків про необхідність дотримання норм академічної доброчесності.

  11. Підвищити кваліфікацію з просвітницької роботи щодо важливості дотримання норм  академічної доброчесності, налагодження партнерських відносин між учителями, батьками та учнями.

1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
7.png
8.png
9.png
10.png
іі.png
папапап.png
ііііііі.png
ррр.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
bottom of page