top of page
критерій 3.4.2

Педагогічні працівники сприяють дотриманню академічної доброчесності здобувачами освіти

Що оцінюємо?

 

1. Чи інформують педагогічні працівники учасників освітнього процесу про норми академічної доброчесності та їх важливість?

2. Чи розробляють учителі завдання, що унеможливлюють списування?

іі.png

Методи збору інформації

 

1. Спостереження 
(за проведенням
навчальних занять).

2. Опитування (анкетування учнів).

папапап.png
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
2e65fcb081c3eb3a39a87c6706b3f7d1.jpg

У роботі дослідження критерію використано:

 

  • Управлінські рішення засідання педагогічної ради "Про культуру академічної доброчесності як чинника забезпечення якості шкільної освіти"
    (протокол від 16.01.2021 р. №10).

     

  • Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу. Голованівського ліцею ім. Т.Г.Шевченка.
     

  • Опитування учнів.

  • Практичне заняття "Цінності академічно доброчесної людини".

                                                       переглянути

1.png
3.png
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
f84b1dc7449bcdcad3a0f3f45a86f976.jpg
ііііііі.png
ррр.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png

Довідка про результати вивчення

 

    Дотримання принципів академічної доброчесності, формування культури чесного та відповідального навчання є актуальною проблемою в умовах реформування освітньої системи. Адже це впливає на якість навчання в закладі, формує життєві цінності, розставляє пріоритети в бік справедливості, взаємоповаги, відповідальної поведінки.

 Педагогічні працівники Голованівського ліцею ім. Т.Г. Шевченка та його філій сприяють дотриманню  політики академічної доброчесності під час освітнього процесу, дотримуються загальноприйнятих норм, власним прикладом демонструють та інформують школярів про необхідність справедливих, чесних відносин.  Це відбувається наскрізно: під час проведення навчальних занять, виконання завдань, реалізації творчих, пошукових, інформаційних проєктів.

  Під час проведення самооцінювання вимоги було опитано старшоклас-ників (9-11 класи) щодо розуміння ними та дотримання основних  засад, принципів  академічної доброчесності. Результати анкетування сприяли подальшій організації заходів із підвищення рівня обізнаності школярів дотриманню загальноприйнятих норм, якими вони керуються в навчанні та забезпечують  довіру до результатів свого навчання.

  На запитання «З яким настроєм Ви йдете до школи?» 53% відповіли «Здебільшого охоче»; 20% - «Здебільшого неохоче»; 16% - «У піднесеному настрої»; 11% - «Не хочу ходити до школи».  Поширеними поясненнями про відсутність бажання йти до школи, відповідно до заповнених анкет, є «Потрібно рано вставати» - 28,9%, «Є дні, перевантажені складними предметами» - 11,3%.

 Свій емоційний стан під час навчання учні охарактеризували неоднозначно: переважно нейтральний  - 43%, позитивний, піднесений, натхненний – разом 45%.

  Третина опитаних (30%) відчуває емоційне напруження під час уроків, а 70% навчаються в міру своїх сил та можливостей.

  До причин, які є чинниками втоми, учні віднесли те, що є «дні навчання, які перенавантажені  складними (для них) предметами», «складні предмети на 1-2 уроках»,  «великий обсяг домашніх завдань». При цьому третина школярів вбачає своє навчання ефективним.

  На запитання «Наскільки у вашій школі ставлення до учнів є доброзичливим» половина учнів (81%) вбачає, що створені належні умови для розвитку та самореалізації. Але є чинники, які потребують уваги (19%).

   Під час опитування про те, наскільки добре учителі мотивують школярів до навчання, готують та пропонують завдання, які сприяють зацікавленню вивчення тем, відповіді були наступні: 18% респондентів - «відмінно», 38% - «добре», 37% - «задовільно», 10% - «незадовільно».

   Щодо опитування про те, чи справедливо здійснюється оцінювання здобувачів освіти, переважна більшість (близько 85%) вважає, що педагоги оцінюють справедливо й об’єктивно, 15% - неупереджено.

    Учителі (не всі, лише 96%), які викладають у 9-11 класах, постійно надають консультації з навчальних питань: після уроків, перед виконанням вправ, під час постановки випереджальних завдань. Але є частка педагогів, які вимагають від учнів уваги, самостійності, наполегливості – 20%.

    Цікавило питання про те, як ставляться діти до чужих академічних (навчальних) успіхів. Відповіді свідчать про низьку підтримку однокласників: «нейтрально, мене чужі успіхи не стосуються» - 58%, «позитивно, відчуваю гордість за своїх товаришів, друзів, однокласників» - 41%.

     На питання про те, від кого залежать результати навчання, учні вказали наступні позиції: 78%-  «винятково від моєї праці»,  65% -  «від зацікавленості у вивчення предмета». 45% здобувачів освіти стверджують, що відповідально ставляться до навчання, усвідомлюють його важливість для подальшого життя, а 17% стверджують, що освітній процес у закладі освіти не сприяє відповідальному ставленню до навчання.

      Опитування «Анкета з академічної доброчесності» (для учнів 9-11 класів, всього 115 респондентів) було розпочате запитанням «Чи знайомі Ви з поняттям «академічна доброчесність»»? І незважаючи на те, що у закладах проблемі відводиться вагоме місце, 37% не вбачають у цьому важливості.

        Серед основних принципів академічної доброчесності учні виділяють: чесність під час виконання навчальних завдань (87%), відповідальність за власні вчинки і чесне здобуття оцінок (67%), гідна та моральна поведінка підчас навчання та поза ним (58%), толерантність до думок інших, взаємоповага та підтримка (45%).

     До  власних порушень та неправильних дій однокласників на запитання «Чи доводилося вам під час навчання» відносять наступні ситуації: «списувати» (41%), «користуватися шпаргалками» (37%), «вдаватися до підказок товаришів» (50%), «користуватися рефератами, творами, презентаціями з інтернету, не вказуючи на джерела» (30%), «заздалегідь домовлятися з учителем про оцінку за контрольну чи самостійну роботу» (3%), «вигадувати факти, інформацію для своїх повідомлень» (11%), «стимулювати погіршення стану здоров’я, хвороби, з метою уникнення написання контрольних, самостійних робіт» (3%), «ні, я так не навчаюсь!» (30%).

    На запитання «Що спонукає учнів до порушень, видання неправдивих результатів навчання?» респонденти вказали на «незнання теми опитувань, перевірки», відсутність упевненості (64%) та «страх» перед випробуваннями (35%).

 Розповсюдженими формами порушення академічної доброчесності з боку однокласників є: списування (55%), використання під час контрольних чи самостійних робіт, тестування заборонених допоміжних матеріалів (46%), стимуляція погіршення стану здоров’я, з метою уникнення написання контрольних, самостійних робіт (20%), обман (29%), академічний плагіат (використання чужих думок, ідей, текстів, даних без належного цитування або зазначення джерела) (27%), вигадування даних або фактів, використання  неправдивої інформації (18%).

    Які, на думку старшокласників, є причини списування учнів, результати опитування вказують на: «страх помилитися та отримати погану оцінку» (75%), «тому що предмет (або тема) не цікавий» (24%), «тому що так простіше (або просто ліньки)» (30%), «через велику завантаженість (не було часу зробити завдання, підготуватися до контрольної чи самостійної роботи) (54%).

   Бажання отримати вищу оцінку – це пояснення тих, хто часто порушує умови доброчесності в навчанні.  Серед інших причин є такі: невиконане або погано виконане домашнє завдання (36%), брак часу (46%), великий обсяг навчального матеріалу (44%), неякісне пояснення матеріалу уроку (12%), складність завдань (50%), низька мотивація до навчання (37%), лінь (43%), страх перед контрольною чи самостійною роботою (48%).

   На запитання «Що роблять учителі, коли вважають, що учні порушили правила академічної доброчесності?» відповіді відверті:

 

    Під час опитування було звернено увагу на ще один чинник порушення академічних успіхів – використання плагіату, із проблемою та наслідками якого знайомі 89% респондентів.

      Для конкретності старшокласників попросили написати свою позицію у проблемі «Плагіат – це серйозне порушення академічної доброчесності?». Схвалення дій однокласників у використанні чужих думок, ідей не спостерігалося. Досить критичну оцінку мають ситуації виявлення плагіату: «… це дуже серйозно і не чесне порушення»,  «Так. Я вважаю, що це порушення дуже значне, так як зазвичай це твори на уроки літератур чи мов. Я не розумію, як можна переписати перекручуючи», «Так. Використовувати чужі відповіді не правильно, так ви підставите себе і того, у кого списали», «Це точно порушує доброчесність, але це більше неповага до автора та порушення етики стосовно нього», «Так, тому що це поверхневе устаткування інформації, яку ви сплагітували», «Так, плагіат є серйозним порушенням академічної доброчесності, оскільки це означає представлення чужої роботи чи ідей як власних, що суперечить принципам чесності та інтелектуальної чеснот».

  Роботу класних керівників, учителів–предметників висвітлено в питанні про академічну доброчесність: 62% школярів стверджують, що для них регярно проводять бесіди з цього питання, 26% - «Так, але нерегулярно». Десять учнів стверджують, що «Подібні заходи не проводились» (9%).

    З метою запобігання випадкам порушень доброчесності серед здобувачів освіти педагоги проводять бесіди щодо дотримання норм (88%, переважно на навчальних заняттях), створюють завдання, що унеможливлюють списування (57%), знайомлять учнів з основами авторського права (38%), намагаються давати завдання творчого характеру, які спонукають учнів до висловлення власних міркувань, думок, уподобань та зводять до мінімуму дублювання відповідей однокласників, використовують методичні розробки для формування основ академічної доброчесності (18%). Велику зацікавленість викликають відкриті бесіди та практики, де старшокласники не лише  обговорюють види плагіату (ненавмисний і навмисний), його особливості, а й основні чинники, що змушують людей вдаватися до плагіату, розгляд поширених правил цитування, вказування на покликання. Учасники таких заходів отримують рекомендації про те, як уникнути плагіату.

     Для створення комфортного, справедливого освітнього середовища у ліцеї схвалено Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу (протокол педагогічної ради від 16.01.2021 №10) та  затверджено Правила для учасників освітнього процесу (протокол педагогічної ради від 29.10.2021 №4).   Протягом звітного періоду в ліцеї та філіях не було виявлення грубих фактів порушення етичних норм та вимог академічної доброчесності, жодних заяв від учасників освітнього процесу для розгляду комісією (комісія з питань дотримання академічної доброчесності) не надходило. Усі проблемні ситуації, непорозуміння, незрозумілість розв’язувалися спілкуванням, виявленням чинників, що слугували до здійснення порушень, уточнювалися, пояснювалися, аналізувалися наслідки.

   Педагоги наполегливі у тому, що в питанні про дотримання академічної доброчес-ності серед учнів потрібна системна роз’яснювальна робота. Вони мають усвідомити, наскільки важливе дотримання всіма учасниками освітнього процесу норм академічної доброчесності та шкідливе її порушення для всього суспільства і держави.

   

Проблеми:

- заходи щодо формування культури академічної доброчесності здобувачів освіти проводяться нерегулярно.

- проведення епізодичної роз’яснювальної роботи серед батьків про виховання цінностей доброчесної поведінки дітей.

 

Рекомендації:

1. Практикувати проведення просвітницьких заходів з метою недопущення проявів неупередженого ставлення до здобувачів освіти.

2. Контролювати дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти, об’єктивно і неупереджено оцінювати результати навчання здобувачів освіти. 

3.Формувати в здобувачів освіти відповідальне ставлення до оволодіння системою знань, умінь і навичок; пропагувати вміння самостійно здобувати потрібні знання впродовж усього життя.

4.Забезпечити вивчення та впровадження сучасних освітніх технологій, їх елементів, активних форм і методів навчання в повсякденну практику викладання навчальних предметів.

5.Терміново повідомляти адміністрацію закладу освіти щодо порушень правил академічної доброчесності.

6. Запланувати проведення циклу заходів для здобувачів освіти з питань формування культури академічної доброчесності, дотримання норм етичної поведінки та неприпустимість їх порушень у шкільній спільноті.

11.png
12.png
13.png
14.png
15.png
16.png
17.png
18.png
19.png
20.png
22.png
21.png
23.png
24.png
25.png
26.png
bottom of page