top of page
32ц.png
шш.jpg
шш.jpg
шш.jpg
32ц.png
шш.jpg
шш.jpg
шш.jpg
шш.jpg
шш.jpg
шш.jpg
2e65fcb081c3eb3a39a87c6706b3f7d1.jpg
критерій 3.2.1

Педагогічні працівники забезпечують власний професійний розвиток і  підвищення кваліфікації, у тому числі щодо методик роботи з дітьми  з
         особливими освітніми потребами

Що оцінюємо?

 

1. Чи використовує вчитель різні форми підвищення кваліфікації?

2. Чи відповідають напрями підвищення кваліфікації освітній програмі закладу освіти?

 

3. Чи простежується в закладі освіти зростання якісно-кваліфікаційного рівня педагогічних працівників? 

Методи збору інформації

 

1. Вивчення документації (протоколи засідань педагогічних рад, портфоліо педагогічних працівників, накази керівника  з основної діяльності, річний план роботи закладу освіти, сертифікати та свідоцтва підвищення кваліфікації).

2. Спостереження (за проведенням навчальних занять).

 

У роботі дослідження
критерію використано:

 

  • Управлінські рішення наказів:
    - "Про структуру та організацію методичної роботи з педагогічними працівниками у 2023/2024 навчальному році" (наказ від 31.08.2023 р. № 83-о);
    - "Про підсумки методичної роботи
     з педагогічними працівниками
    у 2022/2023 навчальному році" (наказ від 15.06.2023 р. № 82-о);
    - "Про підсумки щорічного підвищення кваліфікації педагогічних працівників" (наказ від 27.12.2023 р. № 147-о).

     

  • Управлінські рішення засідань педагогічних рад:
    - "Про затвердження індивідуальних планів підвищення  кваліфікації педагогічних працівників на 2024 рік" (протокол від 04.01.2024 р. № 10);
    - "Про внесення курсу за вибором "Агросфера" до Освітньої програми ліцею на 2024/2025 навчальний рік. Про особливості організації підвищення кваліфікації учителів географії" (протокол від 28.03.2024 р. № 15).

     

  • Розділи річного плану роботи ліцею на 2023/2024 навчальний рік:
    - робота педагогічного колективу над реалізацією єдиної науково-методичної проблеми;
    - вивчення та поширення досвіду педагогічних працівників;
    - підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

     

  • Участь педагогічних працівників ліцею та філій у заходах з підвищення кваліфікації та  обміну досвідом з опанування й впровадження нових поглядів реалізації змісту освіти.

                                                                    переглянути

4.png

Довідка про результати вивчення

 

    Кожному педагогічному працівникові ліцею та філій гарантується право здійснювати підвищення кваліфікації в обраних суб’єктах надання освітніх послуг. Учителі закладу є активними слухачами дистанційних курсів, тренінгів, методичних заходів, вебінарів, організованих як  КЗ «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського», так  і провідними державним інститутами безперервної освіти: Уманським державним педагогічний університетом імені Павла Тичини,  освітніми платформами ТОВ «Всеосвіта», «На урок», «Рух «Освіта», «Генеза», ГО «ІППО», «Освіторія» та іншими.  Навчальні матеріали студії онлайн-освіти  Education Era та громадського проєкту масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus» сприяють професійному росту в роботі з тем самоосвіти.

    Усі педагогічні працівники дотримуються вимоги про обов’язкове щорічне підвищення кваліфікації (ч.1 ст.51 Закону України «Про загальну середню освіту») та рекомендацій щодо загальної кількості академічних годин підвищення кваліфікації протягом п’яти років  (не менше 150 годин), з яких не менше як по 10% від загальної кількості годин обов’язково повинні бути спрямовані на вдосконалення знань, умінь і практичних навичок у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами та надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу.

 Результати підвищення кваліфікації учителів, яке відбувалося поза планом, розглядаються щомісячно на засіданнях педагогічної ради та визнаються за алгоритмом, установленим управлінським рішенням засідання №5 від  24.01.2020 року.

  Напрями підвищення кваліфікації учителів відповідають Освітній програмі ліцею, вирішенню актуальних проблем.

   На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2021 року №476 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти ˮНова українська школаˮ у 2023 році» та з метою підготовки до підвищення кваліфікації вчителів закладів загальної середньої освіти, які забезпечуватимуть реалізацію нового Державного стандарту базової середньої освіти, у 2023 році було організоване навчання за програмами: «Нова українська школа: адаптаційний цикл базової середньої освіти (5 клас)», «Нова українська школа: адаптаційний цикл базової середньої освіти (6 клас)», «Нова українська школа: базова середня освіта (5-6 клас)» для керівників закладів загальної  середньої освіти. Усі педагоги успішно склали модулі, ознайомилися з базовими положеннями чинного законодавства, удосконалили вміння та набули навичок у здійсненні формувального оцінювання навчальних досягнень учнів, з використання компетентнісного підходу до навчання та форм навчально-пізнавальної, мотиваційної діяльності школярів.

    Усі педагоги обізнані з особливостями організації інклюзивного освітнього простору та забезпечення якісної освіти учням, які здобувають освіту за  індивідуальною формою навчання.  Здійснене підвищення кваліфікації сприяє ознайомленню з новими підходами щодо інклюзивного навчання дітей з ООП, ефективними освітніми технологіями та їх застосуванням у навчанні дітей з ООП, поглибленні знань з психології і педагогіки.

     Згідно зі ст. 51 Закону України «Про повну загальну середню освіту»,  учителі закладу цього року наполегливо вдосконалювали знання, уміння та навички з питань надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу. Ураховуючи умову цього обов'язкового напряму підвищення кваліфікації та потреби в  опануванні сучасними освітніми технологіями з надання психологічної, емоційно-етичної компетентності, кожен педагогічний працівник здійснив позапланове навчання. Велику увагу вчителів привернули поради лекторів, спікерів провідних інститутів навчання з питань психологічної  підтримки та допомоги в особливостях організації освітнього процесу в режимі воєнного стану, контролю за перебігом стресових та травматичних подій.

  Практичні психологи  Тетяна Іванова та Юлія Богач завершили  навчання  за дистанційним  курсом «Базова психологічна допомога в умовах війни», удосконалили практичні техніки з урегулювання напруження, неконтрольованих емоцій, розробили для класних керівників супровідні матеріали, мінімальний набір прийомів базової психологічної допомоги дітям та батькам.

   Соціальний педагог Марина Мукоїда пройшла навчання за програмою «Безпечний простір» у рамках проекту «БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІР: комплексна психосоціальна підтримка українських шкіл в умовах війни», курс «Психологічна допомога постраждалих від війни в Україні» у межах проєкту дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Швидке редагування в Кіровоградській області для задоволення потреб дітей та та їхніх опікунів, у тому числі внутрішньо переміщених осіб, які постраждали внаслідок війни в Україні», навчання за програмою тренінгу «Психокорекційна робота з розв’язання проблем булінгу в закладі освіти та попередження кібербулінгу». Досягнуті результати підвищення кваліфікації, зокрема сучасні  методики та технології організації психокорекційної роботи, успішно впроваджує у діяльності соціально-психологічної служби ліцею та ВПО.

+ ХАБ усі практичні психологи 

   З метою подолання викликів воєнного часу, за підтримки Державної служби з надзвичайних ситуацій, усі педагогічні працівники та здобувачі освіти ліцею і філій пройшли навчання онлайн-курсу про мінну безпеку «Дивись під ноги! Дивись, куди йдеш!». Відеоуроки змістовно поінформували, сприяли застереженню у невикористанні вибухових приладів, вибухонебезпечних предметів, правил обминання та поводжень з ними.

     Учителі початкових класів ліцею Тетяна Бучацька, Наталія Ковбасюк, Оксана Косован та Оксана Пугач були активними учасниками методичного супроводу організації освітнього процесу класів початкової школи, які здійснюють навчання за науково-педагогічним проєктом «Інтелект України». Беручи участь у засіданні обласної творчої групи систематично готували матеріали досвіду впровадження ідей Державного стандарту початкової школи, апробували інтерактивне програмне забезпечення. 

+ Інтелект 5 клас

  Валентина Яворська виконала необхідний обсяг завдань програми підвищення кваліфікації учителів початкових класів «Навчання математики в 3 класі» за сінгапурською методикою, адаптованою до українського Державного стандарту початкової освіти в рамках реалізації Всеукраїнського освітнього проєкту «Я – дослідник 2.0».

  Учителі-учасники обласних творчих груп Лілія Дудар (початкові класі, проблема «Інноваційна спрямованість педагогічної діяльності учителя початкових класів») та Людмила Панченко (словесники, проблема «Нові підходи до викладання мовно-літературної освітньої галузі на засадах Концепції «Нова українська школа») у рамках роботи спільнот стали співавторами розробок практичних матеріалів з питань створення системного підходу до планування та організації освітнього процесу з предметів. Підвищення кваліфікації було окреслено участю у вебінарах, онлайн-зустрічах, практичних інтенсивах, конференціях  всеукраїнського рівня.

   Учитель Троянської філії Світлана Бак є одним з організаторів  літературно-методичного клубу вчителів зарубіжної літератури Кіровоградської області. Зустрічі у форматах літніх та осінніх методичних студій завжди насичені  виступами та дослідженнями з актуальних проблем методичного забезпечення предмета.

   20 вересня 2023 року відбувся семінар-практикум з проблеми «НУШ: національно-патріотичний потенціал зарубіжної літератури». Організатором  заходу стала науково-методична лабораторія суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» (методист – Олена Ревнивцева). Учасниками заходу були вчителі-словесники творчої лабораторії «Креативний словесник», літературно-методичного клубу вчителів зарубіжної літератури, авторський колектив модельної навчальної програми для 5-9 класів НУШ «Зарубіжна література». До семінару долучилися вчителі Донеччини та Херсону.

    Ганна Комаха, учитель початкових класів Голованівського ліцею ім. Т.Г.Шевченка, опанувала програму тренінгу для регіональних представників за програмою підвищення кваліфікації «Діяльнісний підхід у початковій школі в реаліях сьогодення» у рамках реалізації Меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки України та The LEGO Foundation щодо впровадження ігрових та діяльнісних методів навчання в освітньому процесі (жовтень, КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського»).

     З 28 жовтня по 9 грудня 2023 року вчителем  були вивченні та реалізовані на практиці актуальні теми навчання у форматі тренінгів Голованівської, Побузької, Перегонівської та Підвисоцької громад (88 освітян). Усі учасники занять приєднались до спільноти «Діяльнісний підхід у школі», де надана можливість обговорення ключових характеристик діяльнісного підходу, педагогічних стратегій НУШ, освітніх втрат і розривів,  активностей й «агентності» у діяльнісному підході, питань НУШ і штучного  інтелекту, сфер розвитку дитини.

   Педагогічні працівники ліцею слідкують за новинами, порадами щодо цифрової освіти громадян, підвищення рівня обізнаності у використанні електронних ресурсів засобами національної онлайн-платформи «Дія. Цифрова освіта», систематично визначають рівень своєї цифрової грамотності. Пріоритетними напрямами навчання цього року обрані онлайн-курси з інформаційної безпеки та основ медіаграмотності.

    За планом роботи Глобального тижня з медіаграмотності 25 жовтня 2023 року 98 (69%) учителів ліцею та філій склали Національний тест з медіаграмотності, здійснили самооцінювання безпечної поведінки із сучасними медіа-трендами.

   Аналіз результатів анкетування учителів щодо вибору напрямів підвищення квалі-фікації показав різноманітність та вагомість тем для навчання, самовдосконалення, а саме: методичні аспекти викладання предметів та курсів (85%), використання інформаційно-комунікаційних технологій в освіті (65%), форми організації освітнього процесу (40%), безпечне освітнє середовище (40%), інклюзивне навчання (80%), законодавче забезпечення освітнього процесу (20%).

    Актуальною проблемою підвищення кваліфікації цього року стала проблема впровад-ження штучного інтелекту в освітній процес. Багато учителів опанували можливості пошукового сервісу Bard від Google, який опрацьовує всю наявну інформацію у мережі Інтернет та видає за короткий час заявлену інформацію. Зручною є функція створення коротких відео для введення в нову тему навчання, підготовки вступів для презентацій, аналізу результатів досліджень, підготовки творчих завдань, до використання яких безсумнівно потрібно віднестись критично.

    Олена Безпалько, педагог-організатор ліцею, долучилася до роботи освітнього проєкту від Національного банку України  з нагоди святкування Всеукраїнського дня добрих справ #ЩедрийВівторок - Школи благодійності для педагогів. Під час навчання з опанування модулів навчального курсу «Школа благодійності для педагогів» дізналася як організувати благодійний проєкт у навчальному закладі, як мотивувати дітей і молодь долучатися до благодійності,  отримала практичні поради. Набуті знання про правила платіжної безпеки, методів уникнення шахрайства, етапів планування бюджету, ефективного використання сімейних коштів успішно реалізовує на заняттях вибіркового інтегрованого курсу Освітньої програми ліцею «Фінансово-грамотний споживач».

    У березні 2023 року розпочате підвищення кваліфікації учителів географії (Алла Калу-гіна, Андрій Безталанний) за програмою «Інноватори профільної середньої освіти» для підготовки до викладання  вибіркового курсу «Агросфера»

    Навчальна програма курсу за вибором «Агросфера» схвалена до використання в освіт-ньому процесі рішенням ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», була розроблена  з  урахуванням  Державного  стандарту  базової  середньої  освіти  та відповідно  до  положень  «Концепції  Нової  української  школи»,  нормативних документів базової середньої освіти. Має на меті навчання аграрного спрямування з метою зміни стереотипів молоді щодо сучасного аграрного сектору України.

   Підсумовуючи річне підвищення кваліфікації, кожен педагогічний працівник обліковує власні результати навчання, надає копії отриманих документів (сертифікати, свідоцтва) та оцінює власні професійні (фахові і загальні) компетентності і педагогічну майстерність, усвідомлює потреби для подальшого удосконалення, готує пропозиції до орієнтовного плану навчання на наступний рік.

    З вересня 2023 року ліцей отримав доступ до платформи цифровізації атестаційного процесу - Єдиної атестаційної системи (ЄАС). Усі педагогічні працівники мають можливість автоматично отримувати сертифікати результатів навчання з підвищення кваліфікації в особистому кабінеті. Синхронізована інформація про успішне опанування модулів програм підвищення кваліфікації Інституту модернізації змісту освіти та Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, які є в пріоритеті вибору учителями суб’єктів підвищення.

   У ліцеї та філіях простежується зростання якісно-кваліфікаційного рівня педагогів (особливо з набуття професійних компетентностей), що свідчить про вдосконалення та впровадження сучасних методів та технологій організації освітнього процесу. Це простежується активною участю педагогічних працівників ліцею та філій у заходах з підвищення кваліфікації та обміну досвідом (див. таблицю участі).

   Керівництво закладу тісно співпрацює з цифровим видавництвом MCFR (МЦФЕР-Україна), має Подяку за постійний професійний розвиток та плідну педагогічну діяльність.

 

Пропозиції:

1. Сприяти підвищенню кваліфікації та професійному розвитку педагогічних працівників моделями інформальної освіти.

2. Постійно оновлювати та поповнювати  інформаційні стенди (сторінки сайтів закладів, тематичні професійні групи, спільноти) з пропозиціями навчання від різних, не заборонених законодавством, суб’єктів надання освітніх послуг.

44.png
папапап.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
32ц.png
ііііііі.png
Рисунок1лоо.png
bottom of page