top of page
критерій 3.1.6

Педагогічні працівники використовують
інформаційно-комунікаційні (цифрові) технології
в освітньому процесі

e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg

Що оцінюємо?

 

1. Чи володіють педагогічні працівники навичками використання комп'ютерних технологій в освітньому процесі?

2. Чи використовують вчителі ІКТ у викладацькій діяльності?

3. Чи вдосконалюють вчителі свої навички з використання ІКТ?

30.png

Методи збору
інформації

 

1. Вивчення документації (електронні освітні ресурси, протоколи засідань педагогічної ради).
 

2. Спостереження (за проведенням навчальних занять).

папапап.png
2e65fcb081c3eb3a39a87c6706b3f7d1.jpg

 

 

У роботі дослідження
критерію використано:

  • Управлінські рішення засідань педагогічних рад: 

- «Про Нову українську школу як простір для успішної самореалізації учня: виклики сьогодення» (протокол №15 від 26.03.2024 року);
«Про освітні втрати: сутність, причини, наслідки та шляхи подолання» (протокол №11 від 10.01.2024 року);

- «Про розвиток медіакомпетентностей педагогічних працівників та медіаграмотності здобувачів освіти» (протокол №10 від 16.01.2023 року);
«Про нові підходи до оцінювання знань та набутих компетентностей учнів Нової української школи (5 клас)» (протокол №10 від 16.01.2023 року);

- «Про культуру академічної доброчесності як чинника забезпечення якості шкільної освіти» (протокол №10
від 16.01.2021 року);

«Про професійні компетентності вчителя відповідно до кваліфікаційних категорій за Професійним стандартом» (протокол №15 від 23.03.2021 року);

 - «Про нормативно-правові та методологічні засади впровадження внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ліцеї» (протокол №6 від 28.10.2020 року);

- «Про дистанційне навчання школярів
як інструмент для забезпечення неперервності освітнього процесу на випадок надзвичайних ситуацій» (протокол №6 від 28.10.2020 року).

  • Опитування «Використання можливостей інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій у роботі вчителя».

  • Інтерактивна дошка "Сервіси інтернет у роботі вчителя".


                                                  переглянути

7.png
Сервіси Інтернет.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
33.png
31.png
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg

Довідка про результати вивчення

 

   Педагогічна спільнота ліцею усвідомлює, що однією із провідних тенденцій розвитку сучасної освіти є інформатизація (цифровізація) суспільства. Це спонукає до необхідності постійного підвищення професійного рівня щодо володіння засобами інформаційних і комунікативних технологій, сприйняття реалізації нового змісту навчання та забезпечення відповідної якості освіти як окремого учителя, так і колективу в цілому.

    Педагоги мають достатні навички для систематичного використання інформаційно-цифрових технологій як під час проведення навчальних занять, так і для їх підготовки (за результатами опитування «Використання можливостей інформаційно-комуніка-ційних (цифрових) технологій у роботі вчителя»).

 

     У 2021 році  (червень, 2021 рік) засобами національної онлайн-платформи "Дія. Цифрова освіта" був визначений рівень цифрової грамотності учителів. Він є достатнім для формування в учнів інформаційно-комунікаційної компетентності як базової в оволодінні предметних компетентностей,  основи для розвитку творчого потенціалу, набуття навичок пошукової та дослідницької діяльності з допомогою засобів сучасної цифрової техніки.

    Навчальні кабінети, класні кімнати ліцею та філій забезпечені інтерактивними засобами навчання, встановлені інтерактивні комплекси (проєктори, інтерактивні дошки), наявні ноутбуки, принтери, камери та інше технічне оснащення.

    Усі учителі початкових класів користуюся освітніми комплектами підтримки з мультимедійно-навчальним контентом для Нової української школи, науково-педагогічного проєкту "Інтелект України", педагогічного проєкту "Сінгапурська математика" та вважають, що інформаційних матеріалів достатньо для навчання.

    Учителі, які викладають у 5-6 класах, користуються програмним забезпеченням «Електронний засіб навчального призначення «Дидактичний мультимедійний матеріал «КРАЇНА МРІЙ» для закладів загальної середньої освіти» (мультимедійний вебресурс).

     Із гарантуванням безпечних умов навчання школярів під час воєнного стану

в 2023/2024 навчальному році освітній процес у ліцеї відбувався за змішаною формою здобуття освіти з використанням можливостей дистанційних технологій.

   Комунікація з учасниками освітнього процесу, розміщення навчальних кейсів до уроків, які містять відеоуроки, презентації,  домашні завдання, форми для оцінювання діяльності здобувачів освіти під час навчального заняття та за виконання самостійної роботи, надання завдань в асинхронному режимі відбувається через інтернет-платформу Google Classroom.

  Усі педагоги володіють навичками організації та проведення онлайн-зустрічей засобами додатків Meet та Zoom.

   Серед моделей змішаного навчання, рекомендованих провідними інститутами освіти, учителі надали перевагу моделі «підкріплення традиційного навчання», за якої основна частина програмового матеріалу вивчається під час традиційного уроку з безпосередньою взаємодією з  учителем та однокласниками, а онлайн-заняття  призначені для набуття досвіду, закріплення навичок, проведення досліджень та експериментів. Зручність такої організації роботи у тому, що здобувачі освіти мають змогу брати участь у різних видах діяльності: груповій роботі, фронтальній (виконання досліджень, експериментальних завдань) та індивідуальній. Деякі учителі практикували вивчення тем на основі моделі «Перевернутого класу», за якої в основному учні  самостійно вивчали теоретичний матеріал, а в класі працювали над практичними завданнями, задачами, проєктами.

   Синхронний режим навчання забезпечував проведення частини уроку в режимі реального часу (онлайн) з обговореннями, дискусіями, демонстраціями, відеопоясненнями під час вивчення нового матеріалу. Після того школярі працювали з підручниками, діагностичними зошитами,  виконували практичні та інтерактивні вправи, завдання на рефлексію.

    Серед інструментів та  цифрових ресурсів, які забезпечували проведення онлайн-занять, більшість учителів надали перевагу перш за все створенням віртуальних класів Сlassroom та системним наповненням їх  презентаціями, відеопоясненнями, дидактичними матеріалами, інструкціями. Для проведення лабораторних та практичних робіт пропонували школярам допомогу YouTube каналів, відеододатків до підручників, електронних бібліотек, енциклопедій.  Школярі зареєстровані у віртуальних класах освітніх платформ ІТ-книга, Інтерактивне навчання (Ранок), Дистосвіта для проведення уроків з фізики, інформатики.

   Переважно педагоги застосовують у своїй роботі комп’ютерні презентації, ілюстрації, скріншоти завдань з підручників, методичних посібників, робочих зошитів для демонстрацій і розуміння учнями навчального матеріалу. Частина вчителів використовує можливості інтерактивних освітніх платформ для виконання учнями онлайн-завдань, власностворені  таблиці, схеми, дидактичні картки.

 Рівень володіння навичками роботи з комп’ютерними мультимедійними презентаціями високий.

   Створити презентацію до уроку засобами традиційної програми Power Point може 112 (78%) учителів, змінити, доповнити  завантажену з інтернету роботу колег спроможні  97 (68%). У тому, що достатньо інформації в  презентаціях, які розміщені у вільному доступі мережі і не потрібно нічого змінювати,  переконані 28 (20%). Можливостями онлайн-сервісів  Canva, Prezi користуються 42 (29%) педагоги (переважно для поширення власних розробок, напрацювань та в роботі з навчальними проєктами, зокрема у підготовці результатів досліджень (створення колажів та інфографік)).

     Чотирнадцять (10%) педагогів не вбачають потреби у використанні мультимедійних презентацій як інформаційного супроводу уроків.

  Для систематизації інформаційних ресурсів з вивчення теми, збереження навчальних матеріалів школярів педагоги активували інтерактивні дошки (Padlet, NoteBookCast, Jamboard, Classroomscreen) зі змінними матеріалами.

   Інтерактивні вправи, дидактичні завдання розробляють на платформах Wordwall, Quizlet Flippity, Quizizz, LearningApps. Інтерактивні аркуші для повноцінного супроводу навчальних занять створюють у  Wizer.Me, Genially, Mozabook. Конструкторами уроків користуються рідко.

  На сайті ліцею створена інтерактивна дошка популярних сервісів інтернету з практичними прикладами використання  сучасних, ефективних, зручних у використанні додатків.

 Опитування вивченого матеріалу вчителі здійснюють переважно засобами навчальних платформ  «На Урок», «Всеосвіта» з безпосереднім редагуванням та уточненням інформації.

    Власні запитання, проблемні ситуації вчителі вносять до опитувальників Google-форм (найчастіше), використовують сервіси тестувань, швидких відповідей Mentimeter, Wordwall, Kahoot, ВШО, Online Test Pad, АІС "Я-психолог", Plickers, Classtime, Quizlet, Quizizz та інші.

   За потреби швидкого пошуку словникової, довідкової інформації діти обізнані з можливостями тематичних предметних мобільних застосунків.  Учителі можуть організувати роботу школярів на уроці з використанням мобільних телефонів: пошук інформації в інтернеті, читання QR-кодів, виконання тестування, перегляд медіафайлів тощо.

   Для надання індивідуальних консультацій, інструкцій з виконання завдань створенні соціальні спільноти класів, використовується месенджер Viber.

   Виконані роботи та завдання учнів постійно аналізуються, перевіряються та коментуються вчителями, що дозволяє забезпечити комунікацію зі школярами та повноцінний зворотний зв’язок. Оцінювання результатів навчання учнів та оприлюднення домашніх завдань здійснюється в електронному журналі.

Успішному впровадженню в освітній процес ІКТ сприяє тісна співпраця між педагогами з цього питання: учителі інформатики, а також педагоги, які пройшли онлайн-курси з питань використання сучасних додатків, сервісів мережі в освітньому процесі, проводять для колег майстер-класи та практичні заняття.

     Серед запитів педагогів щодо підвищення кваліфікації з напряму "Використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі" затребуваними є: опанування навичками та можливостями навчання молодших школярів засобами сучасних  додатків та сервісів; використання інформаційно-комунікативних технологій на уроках в умовах дистанційного навчання; методи організації зворотного зв'язку з  усіма учасниками освітнього процесу; практичне використання візуальних засобів  навчання під час проведення уроків природничого, історичного, математичного спрямування;  принципи безпеки в інтернеті; знайомство із новими застосунками, які дають можливість здійснювати проєктно-дослідницьку діяльність; використання сучасних онлайн-сервісів для організації формувального оцінювання; можливості штучного інтелекту у роботі вчителя.

   У 2023 році учителі ліцею стали учасниками інфомедійного  проєкту,  склали Національний тест з медіаграмотності (Глобальний тиждень з медіаграмотності). Запропоновані питання були актуальними, пізнавальними, містили різні аспекти принципів критичного оцінювання інформації, вирішували проблеми сучасних медіа-трендів.

  У ліцеї запроваджений «Електронний журнал» та «Електронні щоденники». Для координації освітнім процесом обрана система управління  «Моя Школа» (розроблена європейською ІТ компанією Nevda).

   У закладі питанню упровадження та використання інформаційних та комунікаційних технологій в освітньому процесі постійно приділяється увага. Чинними є  управлінські рішення засідань педагогічних рад: 

  • «Про Нову українську школу як простір для успішної самореалізації учня: виклики сьогодення» (протокол №15 від 26.03.2024 року);

  • «Про розвиток медіакомпетентностей педагогічних працівників та медіаграмотності здобувачів освіти» (протокол №10 від 16.01.2023 року);

  • «Про культуру академічної доброчесності як чинника забезпечення якості шкільної освіти» (протокол №10 від 16.01.2021 року);

  •  «Про нормативно-правові та методологічні засади впровадження внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ліцеї» (протокол №6 від 28.10.2020 року);

  • «Про дистанційне навчання школярів як інструмент для забезпечення неперервності освітнього процесу на випадок надзвичайних ситуацій» (протокол №6 від 28.10.2020 року);

 та супроводжуючих рекомендацій з питань обговорень:

  • «Про освітні втрати: сутність, причини, наслідки та шляхи подолання» (протокол №11 від 10.01.2024 року);

  • «Про генерування та реалізацію нових ідей, освітніх проєктів у рамках розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти» (протокол №17 від 29.03.2023 року);

  • «Про нові підходи до оцінювання знань та набутих компетентностей учнів Нової української школи (5 клас)» (протокол №9 від 18.01.2023 року);

  • «Про професійні компетентності вчителя відповідно до кваліфікаційних категорій за Професійним стандартом» (протокол №15 від 23.03.2021 року);

  • «Про визнання результатів позапланового підвищення кваліфікації педагогічних працівників» (щомісячно).

    У річному плані роботи ліцею на 2023/2024 навчальний рік розроблений План заходів до розділу «Інформаційно-цифрове забезпечення освітнього процесу».

 

Проблеми

Потребує уваги питання застосування педагогами можливостей ІКТ систематично, оскільки за результатами опитування та відвідування навчальних занять, такий підхід практикують не всі вчителі.

  

Пропозиції:

1. Усім учителям постійно застосовувати у своїй педагогічній діяльності ефективні інформаційно-комунікаційні технології,  що активізують пізнавальний інтерес школярів до навчання.

2. Потребує розробки на сайті ліцею інформаційної системи з обміну педагогічним досвідом щодо  створення освітніх ресурсів з можливістю автозаповнення  та додавання інформації самим учителем.

3. У підвищенні кваліфікації з набуття цифрових компетентностей надавати перевагу навчанню нових пропозицій, можливостей ефективних сервісів, додатків, застосунків мережі інтернет.

4. Сприяти оновленню навчально-методичного забезпечення предметів: придбання програмних засобів навчання,  комплектів віртуальних лабораторій, електронного доступу до інтерактивних освітніх платформ, програм-симуляцій, цифрового інструментарію для проведення експериментів, досліджень.

1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png
34.png
34.png
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
e6a550536b51204a05f7b8a1a57c0657.jpg
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
34.png
bottom of page